Vüs’at O. Bener – Bir Tuhaf Yalvaç

Vüs’at O. Bener - Bir Tuhaf YalvaçVüs’at O. Bener – Bir Tuhaf Yalvaç
Derleme

Edebiyat
Editör: Alpagut Gültekin
Metinler: Ahmet Soysal, Ayşe Köksal, Ayşegül Yüksel, Cengiz Korucu, Cevat Çapan, Enis Batur, Eren Aysan, Erhan Pınarbaşı, Güven Turan, İbrahim Karaoğlu, Kadir Yüksel, Nezih Agan, Nurdan Gürbilek, Orhan Koçak, Özen Yula, Sevda Şener, Tarık Sipahi, Veysel Öngören, Yurdakul Levent Kavas
Kapaktaki eser: Ömer Uluç
Ocak 2004
ISBN 978 975 8686-13-5
221 sayfa, 15 x 20,5 cm
Tintoretto 250 gr, Valerus 80 gr
25 TL

Sipariş

 

Türk Edebiyatının en ayrıksı yazarlarından Vüs’at O. Bener’in yapıtını etraflıca ele alan bu derleme, Yazı ve Suret adıyla başlattığımız edebiyat monografisi dizisinin ilk kitabı olarak yayımlanıyor.
Bir Tuhaf Yalvaç’ın ilk bölümünde, yazar üzerine yazılmış eleştiri ve inceleme yazılarına yer veriliyor. Öykü ve romanlarını ele alan metinlerin yanı sıra, Bener’in oyunlarının derinlemesine irdeleyen akademik yazıları da içeren bu bölüm, sıradışı bir düzyazı dilini aralamaya çalışıyor. İkinci bölüm, son 20 yıl içinde Vüs’at O. Bener’le yapılmış çeşitli söyleşilerden oluşuyor. Bu bölümde, Bener’i yazmak eylemine bulaştıran etkenleri, yazar ve yapıt arasıdaki ilişkiyi, uzun boşlukların nedenlerini biraz olsun görmek  mümkün oluyor.
Üçüncü bölümde, Bener’in 1994 yılında kaleme aldığı Kendi Öyküsü başlıklı metni yer alıyor. Kendi hayatının ‘an’larına küçük ve ironik dokunuşlarla değip geçen bu özyaşamöyküsel metinde, Bener’in, yaşanmış olanı yazarken bile kurmacanın tadını okurdan esirgemediği gözleniyor.
Kitabın son bölümü titizlikle hazırlanmış Vüs’at O. Bener Bibliyografyası’na ayrılmış.

>  Kendi Öyküsü / Vüs’at O. Bener

 

İLGİLİ YAYINLAR


 

Havva_LRHavva’ya Mektuplar
Vüs’at O. Bener’in Anısına
Derleme

Edebiyat
Önsöz: Murat Özyaşar
Ekim 2005
33 sayfa
16 TL

Tükendi